W sobotę 30 września uroczystą Mszą Św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Zakopanem rozpoczęły się Obchody 110. rocznicy powstania Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości oraz 30-lecia oddania obecnej siedziby cechu przy ul. Gimnazjalnej. Następnie delegacje Cechów i Izb Rzemieślniczych przeszły do budynku Cechu na dalszą część uroczystości. Pani Dyrektor Władysława Skupień poprosiła wszystkich o powstanie i wprowadzenie sztandarów oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Starszy Cechu Franciszek Kaletka powitał delegacje i zaproszonych gości w osobach: pan Jan Hamerski Senator Rzeczypospolitej Polskiej, pan Leszek Dorula Burmistrz Miasta Zakopane, Ksiądz Infułat Stanisław Olszówka, Ks. Piotr Pławecki  proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach, Ks. Krzysztof Rusiecki kapelan rzemiosła polskiego, pan Piotr Bąk starosta Powiatu Tatrzańskiego, pan Jerzy Zacharko wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, pan Józef Figiel Radny Rady Miasta Zakopane, pan Marek Trzaskoś Komendant Straży Miejskiej w  Zakopanem, pan Janusz Kowalski wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego i prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, pan Tadeusz Dąbrowski  wiceprezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, pan Tadeusz Szewczyk prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, pan Czesław Krupa przez ponad 30 lat Dyrektor Biura Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, pani Małgorzata Bachleda Szeliga dyrektor Zakopiańskiego Centrum Edukacji,  pani Helena Buńda Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury w Zakopanem, pani Agata Wójtowicz prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, pan Stanisław Marduła Prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, pan Andrzej Skupień  prezes Związku Podhalan Oddział w Zakopanem, pan Mieczysław Mantyka autor monografii zakopiańskiego Cechu, pani Zofia Karpiel Bułecka najsłynniejsza rzemieślniczka Podhala oraz Delegację z Cechu w Gorlicach na czele z Tadeuszem Gargasem -Starszym Cechu, Delegację z Cechu w Limanowej na czele z Józefem Curzydło - Starszym Cechu, Delegację z Cechu w Nowym Sączu  na czele z Janem Firstem - Starszym Cechu, Delegację z Cechu w Nowym Targu  na czele z Józefem Trzcińskim - Starszym Cechu.

W obszernym sprawozdaniu okolicznościowym przedstawił historię Cechu a następnie osobom zasłużonym dla rozwoju rzemiosła zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe. Senator Jan Hamerski udekorował zasłużonych rzemieślników Krzyżami Zasługi nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Srebrnym Krzyżem Zasługi RP panią Marię Rzankowską, a Brązowymi Krzyżami Zasługi Aleksandra Miniora, Kazimierza Dudzika i Jana Kassowskiego. Platynowe medale im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla rzemiosła Polskiego otrzymali: pani Maria Rzankowska i pan Józef Lampa. Złotymi Medalami im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla rzemiosła Polskiego” odznaczeni zostali: pan Piotr Bąk Starosta Powiatu Tatrzańskiego, pan Jerzy Zacharko Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, pan Leszek Dorula Burmistrz Miasta Zakopane, pan Marek Głowacki, pan Jan Kassowski, pan Stanisław Król, pani Kornelia Kucharzak, pan Mieczysław Mantyka, pan Józef Piech, pan Krzysztof Wadowski, pan Kazimierz Zelek. Srebrne Medale im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla rzemiosła Polskiego” otrzymali: pan Andrzej Król, pan Maciej Rzankowski, pani Władysława Skupień.

Została również odsłonięta tablica okolicznościowa upamiętniająca wkład rzemieślników w budowę obiektu. Uczniowie Szkoły Cechowej zaprezentowali ciekawą część artystyczną wg scenariusza Aleksandry Doleżuchowicz, w scenografii Elżbiety Róg. Został również odznaczony sztandar Cechu Platynową Odznaką „Zasłużeni dla Rzemiosła Polskiego”. Na zakończenie Starszy Cechu podziękował pocztom sztandarowym oraz zaproszonym gościom gratulując również osobom odznaczonym .Tradycyjnie poczęstowano wszystkich różnymi znakomitymi smakołykami. Był również okolicznościowy tort wykonany przez firmę Rzankowscy.

tekst i zdjęcia: Józef Piech

Zobacz więcej zdjęć